صرع شایع‌ترین بیماری مغزی در سالمندان

منطقه ۲۰،  3960122002
صرع شایع‌ترین بیماری مغزی در سالمندان

تشنج به دلیل بر هم خوردن عملکرد سیستم الکتریکی مغز است که مسئول احساس‌ها و فعالیت‌های انسان است به صورت گذرا رخ می‌دهد و در صورتی که در یک فرد حداقل دو تشنج به دلیل اختلال زمینه‌ای در مغز بروز کند آن شخص مبتلا به صرع شناخته می‌شود.

سالیان طولانی صرع به عنوان بیماری کودکان تلقی می‌شد ولی اکنون از لحاظ علمی مشخص شده است که با وجود اینکه این بیماری اغلب در دهه اول زندگی شروع می‌شود اما احتمال ایجاد آن در دهه ششم و هفتم زندگی نیز زیاد است.

از دوران کودکی منحنی شیوع صرع به اوج خود می‌رسد و در سالهای بزرگسالی به حداقل رسیده و ثابت می‌ماند، سپس مجدداً منحنی شیوع در سنین بالای ۶۵ سال بیشتر می‌شود.

بعد از بیماری زوال عقل و سکته مغزی صرع شایع‌ترین بیماری مغزی در سالمندان است اما هنوز درباره درمان و پیش‌آگهی آن در این گروه سنی اطلاعات کمی وجود دارد.

هنگامی که سالمندان دچار علایم غیرمعمولی همچون گیجی یا قطع ارتباط با سایر افراد به صورت گذرا می‌شود اغلب این حالت به عنوان علامت کهنسالی آنها در نظر گرفته می‌شود در حالی که ممکن است این نشانه‌ها به دلیل تشنج‌های کوتاه‌مدت مغزی باشد.

صرع در سالمندان می‌تواند به اشکال بسیار متفاوتی از جمله اختلال هوشیاری، حمله‌های تشنجی و لرزش اندام‌ها باشد که اغلب حمله‌ها طولانی‌مدت نبوده و حدود یک یا دو دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد.

با وجود اینکه در بسیاری از موارد علت مشخصی برای صرع سالمندان پیدا نمی‌شود ولی تشنج‌ها در افراد مسن ممکن است به دلایل سکته مغزی، ضربه سر، تومورهای مغزی، عفونت مغزی و زوال عقل باشد.

داروهای ضدتشنج در پیشگیری یا کاهش تعداد تشنج‌ها بسیار مؤثر هستند ولی به دلیل تغییر در راه‌های جذب، میزان انتشار در بافت‌های مختلف بدن، میزان اتصال به پروتئین‌های سرم، متابولیسم و دفع داروها در سنین سالمندی اغلب مقادیر کمتری از داروها تجویز می‌شوند.

از آنجایی که سالمندان اغلب نیاز به مصرف سایر داروها به دلیل بیماری‌های دیگر دارند لذا لازم است پزشک خود را از تمام داروهایی که مصرف می‌کند مطلع سازد چرا که بعضی داروها یا حتی داروهایی مانند ضد اسید معده یا مسکن ممکن است با داروهای ضدصرع تداخل عمل منفی داشته باشد و مصرف همزمان آنها منجر به تغییر خلق‌وخوی و رفتار آنها می‌شود.

در سالمندان ممکن است مصرف صحیح دارو مخصوصاً فردی وقت احتیاج به مصرف چندین دارو در زمان‌های متفاوت روز دارد مشکل باشد به همین دلیل استفاده از جدول دارویی، جعبه‌های مخصوص مصرف قرص و ساعت‌های مچی زنگدار برای استفاده صحیح دارو توصیه می‌شود.

 

آخرین عناوین