توصيه‌هایی برای شاد زیستن در دوران سالمندی

منطقه ۱۱،  3960609001
توصيه‌هایی برای شاد زیستن در دوران سالمندی

توصيه‌هایی برای شادزیستن در دوران سالمندی

 

تن و روح انسان در سالمندي همچنان مي تواندسلامت خود را حفظ و حس کفايت را منتقل کند. به خصوص اگر فرد به ورزش مرتب، رژيم غذايي سالم، استراحت کافي و مراقبت هاي طبي پيشگيرانه توجه کافي نشان دهد.

  سالمندي بيماري نيست بلکه مرحله اي از چرخه زندگي است که مسائل رشدي خاص خود رادارد ودرعين حال با انباشت خردمندي همراه وفرصتي است که فرد تجربياتش را به نسل‌هاي بعد منتقل کند. اين باور که پيري لزوماً همواره با نقايص عميق جسماني وهوشي همراه است، افسانه اي بيش نيست. بسياري از افراد سالمند توانايي هاي شناختي وجسماني خود را تا حد قابل توجهي حفظ مي کنند.

به طورکلي پير شدن به معناي پيرشدن سلول هاست. هرسلول دوره عمر مشخصي دارد که عوامل ژنتيک وعوامل محيطي و.... در آن موثر است. با افزايش سن، تغييرات ساختماني در سلول ها روي مي دهد. با اين حال تن و روح انسان در سالمندي همچنان مي تواندسلامت خود را حفظ و حس کفايت را منتقل کند. به خصوص اگر فرد به ورزش مرتب، رژيم غذايي سالم، استراحت کافي و مراقبت هاي طبي پيشگيرانه توجه کافي نشان دهد.

در ادامه توصيه هايي داريم که افراد سالمند با رعايت آن ها مي توانند يک زندگي لذت بخش براي خود و خانواده شان فراهم کنند.

پياده روي کنيد: پياده روي راه خوبي براي حفظ تناسب اندام است. پياده روي يک راه فوق العاده براي رسيدن به اندام دلخواه يا حفظ آن، لذت بردن از طبيعت و ديدار با دوستان است. دوست پيدا کنيد يا با گروهي که به پياده روي مي روند همراه شويد. پس همين حالا به دنبال جايي مناسب براي پياده روي يا پارکي در نزديکي محل زندگيتان بگرديد.

در فعاليت هاي گروهي شرکت کنيد: اختصاص دادن زمان و استعدادتان به اين کار، باعث مي شود که فعال و سالم بمانيد. مي توانيد از مهارت هاي خود استفاده کنيد و يا مهارت هاي جديد ياد بگيريد. دوستان جديد پيدا کنيد و روش هاي ارتباطي جديد را ياد بگيريد. شرکت در کارهاي گروهي مي تواند به افزايش اعتماد به نفس تان کمک کند و فرصتي براي سرگرمي به شما بدهد. چون آدمي از کمک به ديگران لذت مي برد.

به طبيعت برويد: تجهيزات يک سفر طبيعت گردي را آماده و در يک تور طبيعت گردي ثبت نام کنيد. يک سفر کوتاه مدت و پياده روي در طبيعت، علاوه بر ديدن جانداران، برايتان فوايد ورزش را هم خواهد داشت.

ذهنتان را باز کنيد: با ياد گرفتن چيزهاي جديد، مي توانيد آمادگي مغزتان را حفظ کنيد. يک زبان جديد يا نواختن يک ساز موسيقي را ياد بگيريد. با اين کار نه تنها توانايي هاي مغزتان را تقويت مي کنيد بلکه از اينکه يک مهارت جديد را آموخته ايد احساس رضايت و شادي مي کنيد. مي توانيد در کلاس هايي ثبت نام کنيد که هميشه دوست داشتيد در آنها شرکت کنيد، اما به دليل مشغله هاي کاري و مراقبت از فرزندان براي اين کار وقت پيدا نمي کرديد.

به مسافرت برويد: ديدن چيزهايي که در سراسر کشور يا در جهان وجود دارد و کاوش در دنيايي که در آن زندگي مي کنيم، هم براي بدنمان و هم ذهنمان شگفت انگيز است.

هيجان ديدن يک مکان جديد و لذت يادگيري بيشتر درباره يک فرهنگ ديگر، با خواندن آن فقط در کتاب ها و مجلات قابل مقايسه نيست. به علاوه سفر يک راه خوب براي پيدا کردن دوستان جديد است.

از علايم افسردگي واضطراب آگاه باشيد: اگر به تازگي احساس تغيير خلق ،کاهش انرژي، لذت نبردن از فعاليت هاي روزمره، احساس گناه، حس بي ارزشي ، ميل به تنهايي، دلشوره و اضطراب، کاهش خواب واشتهاو کاهش وزن وشکايات متعدد جسماني را داشته ايد حتما همراه با يکي از اعضاي خانواده به متخصص روانپزشکي مراجعه کنيد.

به اندازه کافي استراحت کنيد: خواب واستراحت کافي به شما کمک مي کند تا ذهني آرام داشته باشيد.۸-۷ ساعت در شبانه روز بخوابيد.علاوه بر خواب شبانه، خواب نيمروزي به مدت 30تا40 دقيقه به تمدد اعصاب ونيز افزايش انرژي شماکمک مي کند.

استرس را از خود دور کنيد: استرس تاثيرات مختلفي بر کارکردهاي جسمي ، افزايش فشار خون، کارکرد سيستم عصبي ، تفکر ، خلق وخو، تمرکز و حافظه دارد. مواد شيميايي که بدن در هنگام استرس توليد مي کند آثار منفي بر مغز مي گذارد در نتيجه تمرکز ، يادگيري و عملکرد حافظه را در سنين بالا دچار اشکال مي کند. براي مقابله با استرس ابتدا بايد منابع ايجاد کننده آن را پيدا کرد . براي مثال اگر نگهداري اجباري نوه‌ها باعث خستگي و استرس شما مي شود، مي توانيد با طرح موضوع با فرزندان تان در جست وجوي راه حل برآييد . کارهايي مثل قدم زدن ،  بازي هاي ورزشي و سرگرمي هاي مناسب و به کار بردن روش هاي آرام سازي (مديتيشن و يوگا) و رفتن چند روزه به تعطيلات به کاهش استرس کمک مي کند .

از خودتان محافظت کنيد: زمين خوردن شايع ترين صدمات مغزي در سالمندي است . اين صدمات مي تواند به افت توانايي هاي مغزي منجر شود پس بايد از مغز، اين ارگان با ارزش، به نحو مناسبي محافظت کرد. اگر هنگام ايستادن يا راه رفتن احساس عدم تعادل داريد با پزشک متخصص مغز و اعصاب صحبت کنيد.

شغل خود را به طور کلي رها نکنيد: سالمنداني که پس از بازنشستگي به طور نيمه وقت به کار خود ادامه مي دهند، سلامت رواني بهتري دارند، اگر اين امکان براي شما وجود دارد، مي توانيد کار خود را به صورت نيمه وقت ادامه دهيد، البته اگر فشار کاري شما زياد است و استرس شما را افزايش مي دهد و باعث مي شود از انجام فعاليت هاي تفريحي و ورزشي باز بمانيد، بهتر است کار ديگري را براي خود انتخاب کنيد.

به ذهن ومغزتان هم ورزش دهيد: مقداري از حواس پرتي ها در سنين پيري، طبيعي قلمداد مي شود. فشارعصبي واضطراب وزندگي پر مشغله هم مي توانددر حافظه وتمرکزحواس شما اختلال ايجاد کند. پيري عموما تاثيري بر حافظه درازمدت ندارد، اما حافظه کوتاه مدت اغلب دچار نقصان مي شود.گرچه ممکن است تعداد سلول هاي مغز شما، به اندازه20سالگي نباشد، اما عقل وخردوقدرت قضاوت شما، نسبت به آن دوران بسيار بيشتر شده است و توانايي شما در تصميم گيري هاي صحيح بر اساس يک عمر تجربه اندوزي افزايش يافته است.

ذهنتان را با حل کردن انواع جداول و معماها درگير کنيد. اطلاعات عمومي خود را با خواندن کتاب هاي متعدد افزايش دهيد.براي فرزندان ونوه هاي خود قصه بخوانيد ودر حل تکاليف به آنها کمک کنيد. به ياد داشته باشيد که راه سالم نگه داشتن ذهن، مطالعه مستمر است.

ارتباط معنوي خود با خداوند را افزايش دهيد: عبادت پروردگار به شما احساس خوبي مي دهد سعي کنيد ارتباط خود را با خداوند حفظ کنيد. سعي کنيد عقايد مذهبي يا معنوي خود را با شرکت در مراسم مذهبي و دعاهاي دسته جمعي تقويت کنيد . اين مسائل به تخفيف افسردگي در سالمندي کمک مي کند، همان طور که چند روز گذشته در مطلبي به اين موضوع اشاره کرديم، تلاوت روزانه ۱۰ دقيقه قرآن مجيد مي تواند از آلزايمر پيشگيري کند. به طور کلي کساني که اعتقادات مذهبي و معنوي قوي دارند معمولاً احساس حمايت و راحتي بيشتري دارند .

رژيم غذايي مناسب داشته باشيد: کاهش مصرف نمک و مصرف نکردن چربي هاي جامد،نگهداري وزن در حد مطلوب،استفاده از همه گروه هاي غذايي به خصوص ميوه وسبزيجات تازه ولبنيات، در حفظ سلامتي شما نقش موثري دارد. همچنين سعي کنيد به طور مرتب با انجام آزمايش هاي پزشکي از سلامت جسماني خود مطمئن شويد.

 

آخرین عناوین